Urbanowicz Tomasz

GITARA BASOWA

 

Przygoda Tomasza Urbanowicza z muzyką zaczęła się w szkole średniej, kiedy to w Kielcach z kilkoma kolegami założył swój pierwszy zespół rockowy – „TomPower”. Grał w tym czasie na gitarze solowej i zafascynowany był mistrzami takimi jak: Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Marty Friedman, Jason Becker, Joe Satriani itp. – „To były czasy, kiedy nie było jeszcze Internetu i łatwego dostępu do nut czy tabulatur, więc ulubione utwory „rozgryzało” się ze słuchu, żeby zabrzmiały identycznie na scenie„. Tomasz tworzył także utwory autorskie – głównie muzyka instrumentalna, gitarowa.

Po okresie szkoły średniej zafascynowała go gitara klasyczna, głównie muzyka renesansowa, barokowa i po kilku miesiącach gra z nut przestała sprawiać problem. Grał w tym okresie koncerty solowe a także w duetach gitarowych. To był czas, kiedy gitara klasyczna pochłaniała go bez reszty. Wtedy też rozpoczął swoją przygodę z udzielaniem lekcji gry.   Po przeprowadzeniu się do Staszowa swoją pasję gitarową rozwinął grając w duecie gitarowo-organowym z małżonką Alicją. Nadal też udzielał lekcji na gitarze klasycznej.

Kolejny muzyczny okres rozpoczął się gdy dorastały dzieci Tomka: Monika i Szymon, które swoją pasje muzyczną zapewne odziedziczyły po mamie i tacie.

Mały Szymonek zaczął grać na perkusji i aby mu towarzyszyć siłą rzeczy musiał przekwalifikować się na trochę inny instrument gitarowy – gitarę basową. I tu EUREKA! Nie przypuszczał że bas przebije w pasji muzycznej gitarę klasyczną, a tak się stało!

Od tamtej pory pochłonął go rozwój gry na tym instrumencie . Wkrótce rozpoczęły się koncerty z rodzinnym zespołem- Urbanowicz Family Band m.in. w programie Mam Talent, gdzie grupa otrzymała owacje na stojąco i 3 razy TAK. To jeszcze bardziej zmotywowało Tomasza do rozwoju swojego i dzieci. Od tamtej pory koncerty Urbanowicz Family Band nabrały niezwykłego rozpędu i zespół oglądany był na scenach całej Polski.

Obok zespołu rodzinnego Urbanowicz Family Band p. Tomasz jest nauczycielem Orkiestry Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka, pomagając w jej prowadzeniu swojej żonie oraz ucząc grać dzieci i młodzież na gitarze basowej, elektrycznej i perkusji. Wraz z orkiestrą p. Tomasz koncertował w całej Polsce a także za granicą – m.in. we Francji.